Skip to main content

Przy podwyższonym poziomie cholesterolu warto wzbogacić dietę w produkty, które zawierają naturalne przeciwutleniacze oraz polifenole. Mają one zdolność obniżania cholesterolu całkowitego i poprawiania funkcjonowania organizmu.

Przy podwyższonym poziomie cholesterolu trzeba stosować zasady zbilansowanej diety. Podstawową zasadą jest wykluczenie z jadłospisu tłuszczu pochodzenia zwierzęcego (takiego jak masło czy smalec), produktów wysoko przetworzonych, tłustych mięs i wędlin oraz dań bogatych w cukry proste. To oznacza rezygnację z wyrobów cukierniczych i gotowych słodyczy, które zawierają tłuszcze utwardzone, mające szkodliwy wpływ na zdrowie.

Oprócz tego warto włączyć do diety warzywa i owoce, by zadbać o odpowiednią podaż witamin i mikroelementów. Produkty roślinne są też bogatym źródłem minerałów, polifenoli i przeciwutleniaczy, które mają zdolność wspomaga pracy układu krążenia i obniżania poziomu cholesterolu.

Czym są przeciwutleniacze?

Przeciwutleniacze to flawonoidy, czyli związki, które są zawarte w roślinach i które mają zdolność hamowania reakcji utleniania w organizmie. Pomagają one obniżyć stres oksydacyjny, zwalczyć wolne rodniki oraz zapobiec zaburzeniom metabolizmu na poziomie komórkowym. To sprawia, że komórki stają się mniej podatne na uszkodzenia i mają większą zdolność zwalczania wirusów, drobnoustrojów oraz patogennych bakterii.

Inną cechą przeciwutleniaczy jest zdolność zwalczania wolnych rodników, cząsteczek, które mogą zmieniać materiał genetyczny komórek, zmiany w białkach i modyfikacje aminokwasów[1]. Są one niebezpieczne, przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych.

Wpływ flawonoidów na serce

Antyoksydanty wspomagają także pracę układu krążenia. Obniżają ciśnienie krwi, regulują pracę serca, wspomagają przepływ krwi i zapobiegają podnoszeniu się cholesterolu. Dzięki temu minimalizują ryzyko odkładania się tzw. blaszki miażdżycowej, która może doprowadzać do zwężenia ścian naczyń krwionośnych.

Czym są polifenole?

Polifenole to związki znajdujące się w roślinach, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwzakrzepowe. Dzięki temu skutecznie wspierają układ immunologiczny do pracy, przyczyniając się do zwiększenia bariery ochronnej organizmu.

Oprócz tego podobnie jak antyoksydanty mają zdolność zwalczania wolnych rodników oraz obniżania poziomu cholesterolu. Według danych mogą aż o 9 procent obniżyć poziom cholesterol całkowitego[1].

Jakie owoce mają zdolność obniżania cholesterolu?

Niektóre owoce są bogatym źródłem polifenoli oraz przeciwutleniaczy, dzięki czemu mają zdolność obniżania cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego. Najlepszym źródłem polifenoli są:

  • borówki
  • czarne porzeczki
  • jeżyny
  • maliny
  • jagody

Dobrym źródłem przeciwutleniaczy są natomiast:

  • aronia
  • żurawina
  • wiśnie
  • śliwki

Warto zatem włączyć je do diety, by zadbać o utrzymanie równowagi lipidowej w organizmie i zapobiec podwyższeniu poziomu cholesterolu.

Awokado jako superfoods

Świetnym owocem, który znakomicie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego jest awokado. To bogate źródło tłuszczy roślinnych i kwasu oleinowego, który ma zdolność poprawy pracy serca, zapobiegania zaburzeniom rytmu, regulowania ciśnienia. Oprócz tego obniża poziom cholesterolu całkowitego.

Według badań naukowców z Penn State University z USA zjedzenie jednego awokado dziennie jest w stanie znacznie obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL, a więc przyczynić się zarówno do wyrównania gospodarki lipidowej, jak i poprawienia kondycji organizmu.

Banany na niższy cholesterol

Owocem, który obniża poziom cholesterolu, są także banany. Zawierają one dużo potasu wspomagającego pracę serca i układu krążenia oraz pektyny, które mają zdolność zmniejszania poziomu cholesterolu. Osobom, które cierpią na zaburzenia gospodarki lipidowej, zaleca się zatem włączenie bananów do diety.

Dieta pełna owoców bogatych w antyoksydanty oraz polifenole dostarcza witamin, mikroelementów oraz wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o swój organizm, mogą sięgnąć po suplementy diety, zawierające polifenole, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

Dobrym wyborem jest Berimal, zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie. W składzie Berimalu znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.