Skip to main content

Polifenole stanowią grupę organicznych substancji chemicznych występujących naturalnie w roślinach. Ich spożywanie może przynosić różnorodne korzyści zdrowotne. Jaka jest prawdziwa moc polifenoli i gdzie można je znaleźć?

Czym dokładnie są polifenole?

Polifenole to naturalnie występujące związki roślinne, które w ostatnich latach zyskały sporą popularność. Badania ujawniły, że działanie polifenoli zawartych w oliwie z oliwek to właściwości antyoksydacyjne i pomoc w ochronie lipidów we krwi przed stresem oksydacyjnym.

Spośród kilku grup polifenoli najbardziej znane są kwasy fenolowe, występujące obficie w diecie oraz flawonoidy, które również można znaleźć w wielu produktach roślinnych. Do tej pory odkryto kilka tysięcy związków polifenolowych, a ponad osiem tysięcy z nich znajduje się właśnie w grupie flawonoidów. Je z kolei można podzielić na:

  • flawonole występujące głównie w skórce owoców i warzyw. Ich główną funkcją jest ochrona roślin przed promieniowaniem UV,
  • flawony zawarte w żółtych i zielonych roślinach,
  • flawanony występujące obficie w cytrusach,
  • flawanole, których dobrym źródłem jest kakao i czerwone wino,
  • izoflawony podobne pod względem składu chemicznego do estrogenów, mogące równoważyć poziom tych hormonów w organizmie,
  • katechiny obecne m.in. w herbacie,
  • antocyjanidyny nadające roślinom czerwony, niebieski i fioletowy kolor.

Jak polifenole mogą wspierać zdrowie?

Dostarczanie organizmowi związków z wymienionych grup może przynosić różne korzyści zdrowotne. Polifenole nie tylko nadają roślinom kolor, ale również chronią je przed zagrożeniami środowiskowymi i pomagają odzyskać kondycję po infekcjach i urazach. Okazuje się, że związki te są również korzystne dla ludzkiego zdrowia. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca, by każdego dnia spożywać 5 mg polifenoli z oliwy z oliwek1. Wykazano, że mogą one wspierać ochronę cząsteczek LDL przed uszkodzeniem oksydacyjnym, a działanie to hamuje mechanizm tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

Gdzie można znaleźć polifenole?

Źródłem polifenoli w żywności są owoce, warzywa, orzechy, nasiona i przyprawy. W dużej ilości występują w zielonej herbacie, winogronach, czerwonym winie, oliwie z oliwek, jagodach i kakao. Największe korzyści przynosi dostarczanie organizmowi związków z różnych grup. Wiele z nich zawiera bergamota. Wykryto w niej co najmniej osiem związków polifenolowych. Sproszkowany wyciąg z soku tego owocu w formie kapsułek jest dostępny w Polsce pod nazwą Berimal. 

Ponieważ nie ma jednego związku polifenolowego, którego spożywanie zapewniałoby dobre zdrowie, warto dbać o zróżnicowaną dietę bogatą w wiele produktów roślinnych. W ten sposób łatwiej uzyskać różne typy i stężenia substancji o szerokim zakresie działania, co jest kluczem do osiągnięcia jak najlepszych efektów.


1 Scientific opinion on the substantiation of health claims related to polyphenols in olive and protection of LDL particles from oxidative damage, EFSA Journal, 2011.