Skip to main content

Poziom cholesterolu to jeden z wyznaczników dobrego zdrowia. Jeśli jest zbyt wysoki, w organizmie rozpoczyna się szereg procesów, które mogą pogorszyć kondycję zdrowotną, a także przyczynić się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Prawidłowy poziom cholesterolu reguluje wiele procesów w organizmie. Bierze udział m.in. w wytwarzaniu witaminy D3, produkcji hormonów steroidowych, a także produkcji kwasów żółciowych w wątrobie. Jeśli jednak gospodarka lipidowa zostaje rozregulowana, a poziom cholesterolu jest zbyt wysoki, zaczyna się on odkładać w naczyniach krwionośnych. Takiej sytuacji nie należy lekceważyć.

Dlaczego trzeba dbać o poziom cholesterolu?

Właściwy poziom cholesterolu całkowitego (u osób dorosłych poniżej 200 mg/dl) to często wypadkowa naszego trybu życia. Brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta to prosta droga do wystąpienia zaburzeń w gospodarce lipidowej. Poziom cholesterolu mogą jednak regulować także czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań.

Choroby spowodowane przez wysoki cholesterol rozwijają się po cichu. Początkowo nie dają żadnych objawów, więc większość ludzi dowiaduje się o nich dopiero wtedy, gdy są już zaawansowane. Wysoki cholesterol może doprowadzić do wystąpienia zaburzeń lipidowych, które stanowią prostą drogę do rozwoju chorób cywilizacyjnych i sercowo-naczyniowych. Frakcje złego cholesterolu mogą odkładać się w naczyniach krwionośnych, zwężając ich światło, co grozi powstaniem blaszki miażdżycowej i wywołaniem szeregu niebezpiecznych schorzeń.

Na choroby serca i układu krążenia chorują w Polsce miliony osób. Warto uświadomić sobie, jak wielki jest to odsetek – z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że do 2035 roku liczba chorych na zbyt wysokie ciśnienie krwi w naszym kraju może wzrosnąć do 15 milionów. Przy 38 milionach mieszkańców oznacza to, że choruje niemal 40 procent społeczeństwa. To przerażająca statystyka, która powinna skłonić nas do zmiany nawyków i większego dbania o siebie.

Choroby serca wciąż zbierają w Polsce zbyt wysokie żniwo, dlatego warto dobrze się odżywiać, wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i regularnie wykonywać badania.

Jak rozpoznać objawy wysokiego cholesterolu?

Podwyższony poziom cholesterolu na początku nie daje żadnych objawów. Te, które pojawiają się później, są niejednoznaczne i ciężko je powiązać z zaburzoną gospodarką tłuszczową. Mogą pojawić się zmęczenie, bóle nóg, problemy z koncentracją, a także z pamięcią. Innym charakterystycznym objawem są żółte zgrubienia na powiekach, a także guzki, które powstają na ścięgnie Achillesa i na nadgarstkach.

Warto zwrócić uwagę na:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • brak energii,
  • problemy z zapamiętywaniem,
  • problemy z koncentracją i skupieniem uwagi,
  • bóle i uczucie ciężkości nóg,
  • nocne skurcze,
  • żółte zgrubienia pod powiekami,
  • guzki na nadgarstkach, łokciach, klatce piersiowej.

Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów z tej listy należy udać się do internisty lub lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na lipidogram. To badanie pomoże sprawdzić, jaki jest poziom cholesterolu całkowitego we krwi, a także poszczególnych jego frakcji.

Jak zbadać poziom cholesterolu?

Lipidogram to proste badanie, które pomaga określić poziom cholesterolu w organizmie. Wykonuje się je z krwi pobranej z żyły łokciowej, a wyniki otrzymuje się kolejnego dnia. Lipidogram ocenia poziom cholesterolu całkowitego w organizmie, poziom dobrego cholesterolu HDL, złego cholesterolu LDL, a także trójglicerydów.

Na podstawie wyników badania lekarz ocenia, czy konieczne jest wdrożenie leczenia. Zazwyczaj wystarcza zmienić tryb życia oraz wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Zmiana diety na bogatą w tłuszcze pochodzenia roślinnego, ryby morskie, pestki, orzechy, warzywa i owoce to droga do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie. Niestety konieczne okazuje się wyeliminowanie z niej tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, tłustego mięsa i wędlin, słodyczy i przekąsek bogatych w niezdrowe tłuszcze typu trans. Poziom cholesterolu mogą podnosić także napoje alkoholowe, niektóre rodzaje kawy i słodkie napoje gazowane.

Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o swój organizm, mogą sięgnąć też po suplementy diety pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Dobrym wyborem jest Berimal zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie.

W składzie Berimalu znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.