Skip to main content

Podwyższony poziom cholesterolu najczęściej diagnozuje się u osób starszych, ale błędne jest myślenie, że problem nie dotyczy osób młodych czy w sile wieku. Kto powinien kontrolować poziom cholesterolu?

Podwyższony poziom cholesterolu diagnozuje się w czasie badania nazywanego profilem lipidowym. Wykonywane jest ono z krwi w czasie pobrania materiału w laboratorium. Lipidogram zalecany jest osobom po 50. roku życia, ale z różnych przyczyn warto wykonywać go wcześniej. Dlaczego jest to ważne i kto powinien robić badania?

Dlaczego trzeba przejmować się poziomem cholesterolu?

Problem podwyższonego cholesterolu kojarzy nam się z seniorami. Nie całkiem bezpodstawnie –  rzeczywiście najczęściej zaburzenia gospodarki lipidowej diagnozuje się u osób starszych, u których występują również inne schorzenia. To między innymi z tego względu badania cholesterolu są zalecane w ramach badań profilaktycznych, by szybko wyłapać ewentualne zaburzenia i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Zbyt duży udział złego cholesterolu LDL we krwi, podwyższony poziom trójglicerydów i cholesterolu całkowitego to sygnał, by uważniej przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia. Wdrożenie kilku zmian zazwyczaj pomaga obniżyć cholesterol – o ile są one wprowadzone konsekwentnie. W innym przypadku cholesterol może dalej rosnąć, co jest niebezpieczną sytuacją, ponieważ może przyczynić się do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Kto powinien badać poziom cholesterolu?

Poziom cholesterolu powinni regularnie sprawdzać wszyscy, którzy przekroczyli 45. rok życia. W niektórych przypadkach – np. u osób, u których w rodzinie występują przypadki chorób sercowych lub hipercholesterolemii – warto takie badania przeprowadzać wcześniej, już po 35. roku życia.

Osoby młodsze mogą kontrolować cholesterol raz w roku. U osób starszych, u których pojawiają się jakieś nieprawidłowości w wynikach lipidogramu, warto przeprowadzać badanie częściej – co 3 miesiące lub zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Na czym polega lipidogram?

Lipidogram to badanie, które pozwala określić poziom cholesterolu całkowitego we krwi, a także poszczególnych jego frakcji. Jeśli wyniki odbiegają od normy, lekarz może zalecić powtórzenie badania oraz zmianę stylu życia. Zazwyczaj wprowadzenie zbilansowanej i zdrowej diety, pełnej warzyw i owoców, a także zdrowych tłuszczów roślinnych, pomaga ustabilizować poziom cholesterolu w organizmie. 

Aby zobaczyć efekty stosowania diety, należy odczekać 3 miesiące i po tym czasie powtórzyć badanie profilu lipidowego. Zdrowe nawyki żywieniowe trzeba jednak utrzymywać przez cały czas, a nie tylko do momentu obniżenia poziomu cholesterolu. Powrót do starego sposobu odżywiania i ponowne sięganie po tłuste mięsa, nabiał, tłuszcze zwierzęce, słodkie i słone przekąski, a także używki bardzo szybko może ponownie podnieść cholesterol.

Zdrowa cała rodzina

Zasady zdrowego odżywiania warto wdrożyć nie tylko u siebie, ale także w sposobie żywienia całej rodziny. Na problem podwyższonego cholesterolu może być narażony każdy – nie tylko seniorzy i osoby w sile wieku, ale nawet dzieci.

Niewłaściwe żywienie dzieci odciska swoje piętno na ich kondycji ruchowej, a także stanowi podwaliny do rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy, a zdrowe nawyki żywieniowe należy wprowadzać już od momentu rozszerzania diety niemowlaka. To, czy w przyszłości dziecko w ramach przekąski wybierze jabłko czy czekoladowego batonika, a na śniadanie owsiankę czy słodkie płatki, w dużej mierze zależy od nawyków, które wpoili im rodzice.

Warto zatem dbać o racjonalne żywienie całej rodziny i komponować w domu posiłki składające się z warzyw, owoców, chudych ryb, mięs, kasz, pełnoziarnistego pieczywa, a także zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego. Nie bez znaczenia jest także regularna aktywność fizyczna. Spędzajmy czas poza domem, spacerujmy, jeździjmy na rowerze, biegajmy, by dotleniać organizm, wzmacniać go i przyspieszać spalanie materii.

Osoby dorosłe, które chcą dodatkowo zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu, mogą sięgnąć po suplementy diety. Berimal Metabolizm to suplement diety, który  wspomaga zachowanie równowagi w gospodarce lipidowej i węglowodanowej oraz właściwej masy ciała.