Skip to main content

Jajko to źródło dobrze przyswajalnego białka i witamin oraz pierwiastków, dlatego wprowadza się je już do diety niemowląt. Niektórzy jednak uważają, że jaja zjadane w nadmiarze mogą przyczynić się do podwyższenia poziomu cholesterolu całkowitego we krwi. Jaka jest prawda?

Jajko to produkt spożywczy, który jest bardzo wartościowy. Zawiera dużo substancji odżywczych, beta-karotenu i luteiny, dlatego wspomaga pracę skóry czy wzroku. Oprócz tego jest to produkt niskokaloryczny, może więc być stosowany w czasie redukowania tkanki tłuszczowej.

Nie da się jednak ukryć, że jajka mają też dwie wady. Zawierają dość dużo cholesterolu, a także tłuszczów nasyconych, które są pochodzenia zwierzęcego. Czy można zatem je spożywać? A jeśli tak, to jak często, by nie odbiło się to negatywnie na kondycji zdrowotnej?

Polska jajkami stoi

Z danych GUS[1] wynika, że przeciętne spożycie jajek w kraju wynosi 11 na miesiąc w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowym. To oznacza, że spożywamy ich dość dużo, przygotowując z nich pasty kanapkowe, tosty, naleśniki, placki, ciasta, kotlety i dodając je do niemal każdego rodzaju posiłku.

Jajka są zdrowe i sycące, dodatkowo są doskonałym źródłem białka, dlatego rzeczywiście warto wkomponować je w dietę. Istotne jest jednak to, jak często je spożywamy i w jakiej formie. Jajko ugotowane na twardo podane z sałatą, rzodkiewką czy awokado będzie stanowiło składnik pysznej i zdrowej sałatki, podobnie jak jajko dodane do pasty z makreli.

Jednak jajko sadzone, smażone na maśle lub boczku nie będzie już tak zdrowym posiłkiem. Stanie się źródłem tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i elementem wysokokalorycznego, a mało odżywczego posiłku.

Co zawierają jaja?

W jajach kurzych znajdziemy:

  • witaminy z grupy B,
  • witaminę A,
  • witaminę D,
  • witaminę K,
  • potas,
  • fosfor,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo,
  • luteinę,
  • beta-karoten.

Właściwości prozdrowotne

Jajo zawiera wiele witamin, dlatego wspiera kondycję organizmu. Witamina D wspomaga pracę układu immunologicznego, a także przyczynia się do zachowania mocnych kości i zębów. Witamina K wspiera narząd wzroku, a witamina A z kolei wspomaga zarówno oczy, skórę, jak i włosy.

Zawartość magnezu pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego, pamięć oraz koncentrację, wapń wzmacnia kości, a żelazo odpowiada za transport hemoglobiny do komórek. Oprócz tego ważnymi elementami znajdującymi się w jajku są luteina i beta-karoten, które przyczyniają się do zachowania dobrej kondycji wzroku oraz skóry.

Jajka a cholesterol

Przyjęło się uważać, że jajek nie powinny spożywać osoby, które mają wysoki cholesterol. I choć współczesne badania mówią, że samo spożycie jajek nie przyczyni się do podwyższenia poziomu cholesterolu w organizmie, to nie da się ukryć, że jajka mogą wpływać na gospodarkę lipidową.

Jedno jajko kurze zawiera dość dużo cholesterolu – aż 200 mg przy dopuszczalnej dziennej normie 300 mg. Zjedzenie zatem jajecznicy z trzech jaj i to na maśle, które jest tłuszczem pochodzenia zwierzęcego, może kilkukrotnie przekroczyć dzienną normę dla spożycia cholesterolu.

Aby zachować równowagę w gospodarce tłuszczowej, warto jeść jajka rozsądnie. Sięgając po nie z umiarem i przyrządzając w zdrowy sposób, nie powinniśmy przyczynić się do zaburzenia poziomu cholesterolu całkowitego w organizmie. Istotna jest jednak całość diety i to, jak dużą część zajmują w niej tłuszcze pochodzenia roślinnego, rośliny strączkowe i warzywa, które pomagają utrzymać w ryzach gospodarkę tłuszczową.

Ile jajek można zjeść?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO bezpieczne jest spożycie 10 jajek tygodniowo, licząc wszystkie przyrządzone z nimi posiłki. Jajka rzeczywiście mają dość dużo cholesterolu, ale oprócz tego zawierają także lecytynę, która nie dopuszcza do tego, by zły cholesterol LDL odkładał się w ścianach naczyń krwionośnych. Z tego względu są „mniej groźne” dla zdrowia niż np. spożywane w nadmiarze tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze trans zawarte w słonych przekąskach czy gotowych daniach.

Sięgając po jajka, warto zatem zachować umiar i zdrowy rozsądek. Aby utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi, należy dbać o codzienną dietę i aktywność fizyczną. Dobrze jest też ograniczyć używki, słodkie i słone przekąski, fast foody czy dania typu instant, które nie dostarczają wartości odżywczych.

W utrzymaniu równowagi w gospodarce lipidowej mogą pomóc także suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom. Berimal Metabolizm wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.


[1]    Główny Urząd Statystyczny / Infografiki, widżety / Infografiki / Infografika – Ekonomiczne aspekty ochrony środowiska.