Skip to main content

Stężenie cholesterolu LDL we krwi ma wpływ na długość i jakość Twojego życia. Utrzymywanie go w prawidłowej ilości ogranicza ryzyko tworzenia się blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych. Co możesz zrobić, by zachować właściwy poziom tej substancji w organizmie?

Jedz z głową

Zrównoważone odżywianie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia serca i układu krążenia oraz stężenia cholesterolu LDL we krwi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dieta obejmowała dużo warzyw, zwłaszcza strączkowych, owoców, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa i ryb, a w ograniczonym stopniu zawierała sól, cukier, tłuszcze i wysoko przetworzoną żywność. Po alkohol również należy sięgać z umiarem, gdyż ma niekorzystny wpływ na gospodarkę lipidową i węglowodanową organizmu.

Ruszaj się regularnie

Według WHO zdrowi dorośli powinni podejmować pięć razy w tygodniu co najmniej półgodzinną aktywność fizyczną o różnym stopniu nasilenia. Poprawia to funkcjonowanie układu krążenia i pomaga osiągnąć oraz zachować prawidłową masę ciała (w granicach 18,5-25 BMI). Tym samym regularny ruch stanowi jedną z odpowiedzi na pytanie, jak wspierać utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu LDL w organizmie.

Unikaj palenia tytoniu 

Nikotyna jest substancją bardzo szkodliwą dla zdrowia. Zawiera ją większość wyrobów tytoniowych – papierosy tradycyjne i elektroniczne, z podgrzewaczami, fajki zwykłe i wodne oraz cygara. WHO szacuje, że w XXI wieku palenie może doprowadzić do śmierci nawet miliarda ludzi na świecie. Narażenie na bierne wdychanie dymu tytoniowego również jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Rzucenie palenia może być pomocne w zachowaniu właściwego stężenia cholesterolu LDL we krwi.

Nie zaniedbuj badań

Osoby z grup podwyższonego ryzyka miażdżycy (z obciążeniami genetycznymi, kobiety po menopauzie i mężczyźni po 55. roku życia) powinny regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze i sprawdzać stężenie lipidów we krwi. Badania pozwalają też określić, czy działania podejmowane w celu utrzymywania prawidłowego poziomu cholesterolu LDL w organizmie przynoszą zamierzony skutek.

O prawidłowy poziom cholesterolu LDL we krwi będzie łatwiej dbać, jeśli odpowiednio wcześnie wprowadzi się zmiany w stylu życia. Zdrowa, zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, a także unikanie tytoniu i alkoholu to jego kluczowe elementy. Bardzo ważna jest również kontrola ciśnienia tętniczego i regularne wykonywanie profilu lipidowego, by sprawdzić, czy podejmowane działania przynoszą pożądane efekty.