Skip to main content

Herbata to napój, bez którego nie wyobrażamy sobie jesiennych i zimowych wieczorów. Nie tylko wspaniale rozgrzewa, ale również ma wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu oddziałuje na cały organizm. Co warto wiedzieć o tym najpopularniejszym napoju?

Herbata to napój, który cieszy się popularnością na całym świecie. Uprawia się ją głównie w Azji Południowo-Wschodniej, na Cejlonie, Sri Lance, Malezji, w Birmie, Chinach, Indiach, Pakistanie. Istnieje wiele gatunków herbaty, a jej poszczególne odmiany różnią się nie tylko aromatem i smakiem, ale także właściwościami zdrowotnymi.

Czy herbata jest zdrowa?

Herbata jest napojem, który ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zawiera polifenole i przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom na poziomie komórkowym. Oprócz tego jest bogata w garbniki, takie jak rutyna, flawonoidy, saponiny, aminokwasy, olejki eteryczne.

W zależności od tego, po jaki gatunek herbaty sięgniemy, możemy wyciszyć organizm, uspokoić skołatane nerwy, obniżyć ciśnienie krwi, uregulować poziom cukru, wspomóc metabolizm i procesy spalania tłuszczu, a także wpłynąć na gospodarkę lipidową.

Która herbata jest najzdrowsza?

Za najzdrowszą herbatę uważana jest biała. Jest ona najmniej przetworzona i wytwarzana z młodych liści, dlatego ma wiele wartości odżywczych. Działa detoksykująco na organizm, pomagając oczyścić go z toksyn i szkodliwych substancji, pomaga zapobiegać stanom zapalnym, a także wzmacnia kości i stawy. Oprócz tego biała herbata wykazuje dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy, reguluje pracę serca i ciśnienie krwi.

Zielona herbata na cholesterol i zdrowe serce

Zielona herbata podlega krótkim procesom fermentacji, dzięki czemu jest bardzo bogata w przeciwutleniacze i antyoksydanty, a także witaminy A, B, C, E. To sprawia, że pomaga oczyścić organizm, wspiera krążenie, zapobiega procesom starzenia oraz wzmacnia układ immunologiczny.

Napar z zielonej herbaty wypijany regularnie stanowi naturalną profilaktykę chorób układu krążenia, problemów z ciśnieniem krwi oraz zaburzeń rytmu serca. Reguluje gospodarkę lipidową, a dzięki wysokiej zawartości polifenoli i przeciwutleniaczy obniża poziom złego cholesterolu LDL w organizmie. W ten sposób zapobiega odkładaniu się go w ścianach naczyń krwionośnych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Co więcej, ma on też właściwości relaksacyjne, pomaga wyciszyć organizm i go odprężyć. Jest to jednak uzależnione od czasu parzenia herbaty – zielony napój zawiera bowiem tyle samo kofeiny, co kawa i odpowiednio przygotowany może też pobudzić organizm. Jeśli wolimy się wyciszyć, możemy sięgnąć po filiżankę zielonej herbaty przed snem, ale wtedy należy ją długo parzyć.

Czerwona herbata… również obniża cholesterol

Podobnie pozytywny wpływ na gospodarkę tłuszczową wykazuje czerwona herbata. Obniża poziom cholesterolu i zapobiega wahaniom gospodarki lipidowej. Reguluje również ciśnienie krwi i wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego.

Czerwona herbata pobudza również metabolizm i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego względu poleca się ją osobom, które chcą stracić na wadze i zrzucić zbędne kilogramy. Pobudzając metabolizm, sprzyja także oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych substancji i wydalaniu frakcji złego cholesterolu LDL.

Czarna herbata

Czarna herbata zawiera teinę, która działa pobudzająco na organizm. Może stanowić alternatywę kawy, zwłaszcza że jest delikatna dla żołądka i stymuluje wydzielanie soków żołądkowych. W składzie czarnej herbaty znajdują się też przeciwutleniacze i polifenole, które działają antyoksydacyjnie i oczyszczająco. Dzięki temu czarna herbata również sprzyja detoksykacji organizmu i utrzymaniu właściwego cholesterolu we krwi, choć nie jest to działanie tak silne, jak w przypadku herbaty zielonej czy czerwonej.

Jaką kupować?

Jeśli zależy nam na prozdrowotnym działaniu herbaty i na uregulowaniu gospodarki lipidowej, powinniśmy kupować herbatę liściastą. Ma ona zdecydowanie więcej wartości niż herbata ekspresowa w torebkach. Herbata liściasta zawiera wyłącznie to, co powinna, a ekspresowa może zawierać polipropylen, który znajduje się w torebkach od herbaty. W czasie procesu parzenia herbaty polipropylen może uwalniać się, przez co w konsekwencji spożywamy go razem z herbatą.

Podsumowując, herbata może wspomóc oczyszczanie organizmu i usuwanie z niego frakcji złego cholesterolu, co przyczynia się do zachowania równowagi w gospodarce lipidowej. W utrzymaniu równowagi w gospodarce tłuszczowej mogą pomóc również suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom, dzięki czemu wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.