Skip to main content

Częste siedzenie przez długi czas, na przykład przy biurku, za kierownicą lub przed ekranem, oddziałuje na wiele aspektów naszego zdrowia. Wpływa między innymi na postawę, ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz na ilość tkanki tłuszczowej.

Miliony osób w Polsce prowadzą siedzący tryb życia. Według badania Nielsen z 20201 roku Polacy oglądają telewizję przez około 4 godziny dziennie. Coraz więcej czasu spędzamy też na siedząco przed ekranami komputerów i smartfonów. Istnieje wiele powodów, dla których to robimy – największą pokusą wydaje się wygoda i dostępność usług. Komputerów i urządzeń mobilnych używamy prawie do wszystkiego: od zakupów online po załatwianie spraw urzędowych. Do braku aktywności fizycznej przyczynia się również spędzanie wielu godzin w ruchu drogowym. Siedzimy, jadąc do biura lub szkoły – czy to w samochodzie, czy w autobusie. W pracy 8 godzin spędzamy przy biurkach, a z innymi osobami komunikujemy się głównie mailowo i telefonicznie. Z kolei po powrocie do domu po długiej pracy energii wystarcza już głównie na siedzenie w fotelu z pilotem w ręku.

Efekty długiego siedzenia

Długie siedzenie może powodować wiele problemów zdrowotnych – od wad postawy przez nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom lipidów i cukru we krwi aż po nadwagę. Jeśli mamy wątpliwości, czy siedzący tryb życia wpływa na nasze zdrowie, sprawdźmy, czy nasz wskaźnik masy ciała BMI mieści się w prawidłowym zakresie, a także wykonajmy badanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Nawet u osób, które regularnie ćwiczą, długotrwały bezruch może skutkować spowolnieniem metabolizmu. Energiczna aktywność w weekend nie złagodzi całkowicie skutków siedzenia od poniedziałku do piątku. Jednym słowem: nie da się poćwiczyć na zapas.

Co można zrobić?

Ze względu na niekorzystny wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie aktywność fizyczna powinna być częścią naszej codzienności – nie tylko wtedy, gdy świadomie ćwiczymy. Dlatego szukajmy sposobów na poruszanie się, kiedy tylko mamy ku temu okazję. Na przykład w pracy możemy wybierać schody zamiast windy czy przechadzać się podczas rozmowy telefonicznej. W domu spróbujmy oglądać telewizję z bieżni lub rowerka stacjonarnego. Nawet umiarkowanie intensywny ruch ma wszechstronny wpływ na zdrowie – między innymi może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Wspomagająco, dla utrzymania jego właściwego poziomu, zalecany jest też suplement diety Berimal. Regularny wysiłek pozwala spalić kalorie, dodaje energii, pomaga w utrzymaniu prawidłowego napięcia mięśniowego, poprawia samopoczucie i produktywność. Najważniejsze, by zrobić pierwszy krok ku aktywności. Nawet jeśli wydaje się niewielki, na pewno z czasem odczujemy jego pozytywne skutki.


1https://www.nielsen.com/pl/pl/press-releases/2020/single-source-tv-and-video-measurement-total-video-project/