Skip to main content

Starzenie się to proces, o którym z trwogą myśli każda kobieta. Im wcześniej zadbamy o cerę, tym łatwiej będzie nam bronić się przed zmarszczkami i innymi oznakami upływającego czasu. Jak pielęgnować dojrzałą skórę i co robić, gdy kremy przestają być skuteczne?

Na to, w jaki sposób starzeje się twarz, wpływa genetyka, pochodzenie etniczne, ekspozycja na słońce i to, co robimy (lub czego nie robimy), by dbać o swoją cerę. Najbardziej zauważalne zmiany zachodzące z wiekiem to mniejsza elastyczność skóry, jej zwiotczenie, wyraźne zmarszczki i nadmierna pigmentacja. Co można na to poradzić?

Kremy po 40-tce

Po 40-tce skóra zaczyna tracić swoją naturalną zdolność do regeneracji. Zmniejsza się produkcja kolagenu odpowiadającego za elastyczność tkanek i utrwalają się zmarszczki na czole oraz wokół oczu. Standardowo warto wtedy sięgnąć po kremy do cery dojrzałej z witaminą C i retinoidami. Działanie tych dwóch składników aktywnych potwierdziło wiele badań i prób klinicznych. Retinoidy stymulują produkcję kolagenu, jednak powodują również nadwrażliwość na światło, więc podczas kuracji koniecznie trzeba pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych o wysokim stopniu ochrony (minimum SPF 50). Witamina C również pobudza wytwarzanie kolagenu. Jest też w stanie częściowo rozjaśnić niektóre przebarwienia, w tym piegi.

Zabiegi po 50-tce

Po 50-tce zmiany hormonalne związane z menopauzą powodują przesuszenie skóry, a coraz większa utrata kolagenu prowadzi do jej zwiotczenia wzdłuż szczęki i wokół oczu. Widoczny staje się też ubytek mięśni oraz podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Z kolei lata ekspozycji na słońce mogą przynieść skutek w postaci miejscowych przebarwień. Na tym etapie warto spróbować zabiegu dermarollerem, czyli rolką pełną maleńkich igieł. Przejechanie nią po skórze tworzy mikronakłucia, co pobudza produkcję kolagenu. Zmniejszają się też przebarwienia i drobne zmarszczki. To dość inwazyjna procedura, dlatego powinna być wykonywana w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Drugi godny uwagi zabieg to laserowe odmładzanie skóry. Jest on szczególnie polecany przy nadmiernej pigmentacji. Redukuje widoczność blizn potrądzikowych, a także sprawia, że cera staje się bardziej promienna i wygląda młodziej.

Po 60-tce zwiotczenie mięśni twarzy powoduje obniżenie kącików ust, podbródka i policzków. Jednak miejscowe zabiegi nadal mogą zwalczać płytsze zmarszczki i przebarwienia oraz działać na rzecz poprawy tekstury i jędrności skóry. Warto zainteresować się metodami wykorzystującymi technologię ultradźwiękową do ożywienia produkcji kolagenu oraz częściowego przywrócenia napięcia tkanek.

Cholesterol a skóra

Sucha, ziemista cera oraz sińce pod oczami mogą być też wskazówką, że w organizmie dzieje się coś złego. W ten sposób objawia się na przykład nadmiar cholesterolu we krwi. Dlatego warto regularnie wykonywać badania, by sprawdzić, czy źródłem problemów z cerą nie jest zbyt wysoki cholesterol. Objawy skórne, takie jak cienie pod oczami, mogą też wynikać z odwodnienia, przemęczenia, niewyspania czy wahań hormonalnych.

Ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu można walczyć dbając o zdrowszą, mniej tłustą dietę, a także sięgając po suplementy wspierające osiągnięcie prawidłowego stężenia lipidów we krwi. Berimal Forte zawiera wyciąg z bergamoty, a dodatkowo jest wzbogacony o witaminę C, która wspomaga prawidłową produkcję kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry, naczyń krwionośnych i pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym.

Niezależnie od tego, które z opisanych wyżej działań podejmiemy, w każdym wieku warto zapobiegać uszkodzeniom skóry spowodowanym promieniowaniem słonecznym. Unikajmy opalania twarzy, pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych i nawet w pochmurne dni stosujmy kosmetyki z filtrami UV, by jak najdłużej cieszyć się zdrową, promienną cerą.