Skip to main content

Homocysteina to wskaźnik, który wiele mówi na temat kondycji organizmu. Jeśli jej poziom w organizmie jest zbyt wysoki, wywołuje podobny skutek co nadmiar cholesterolu. W jaki sposób się z nim wiąże i dlaczego utrzymanie prawidłowego poziomu homocysteiny jest takie ważne?

Właściwie zbilansowana dieta, pełna zdrowych tłuszczów roślinnych, warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna i kwasów omega-3 przyczynia się do utrzymania układu krwionośnego w dobrej kondycji. Dzięki składnikom wzmacniającym pracę serca (nie tylko kwasom z grupy omega, ale też pierwiastkom takim jak potas czy magnez) organ ten pracuje prawidłowo i równomiernie, regularnie pompując krew.

Na pracę układu sercowo-naczyniowego wpływa wiele wskaźników. Okazuje się, że istotny jest nie tylko właściwy poziom cholesterolu całkowitego (HDL, LDL oraz trójglicerydów), ale i homocysteiny. Co to za wskaźnik?

Czym jest homocysteina?

Homocysteina powstaje w wyniku rozpadu białek. Jest to aminokwas, który w organizmie odpowiada za dostarczanie do komórek energii. Jeśli jednak jest go zbyt dużo, może mieć toksyczne działanie i doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego tak istotne jest utrzymanie jego prawidłowego poziomu w organizmie.

Co wpływa na stężenie homocysteiny w organizmie?

Stężenie homocysteiny w organizmie uzależnione jest od wielu czynników:

  1. właściwej diety – dieta zbyt uboga w witaminy z grupy B (głównie B6 oraz B12) i kwas foliowy może przyczynić się do podwyższenia poziomu aminokwasu,
  2. genetyki,
  3. wieku,
  4. używek (głównie alkoholu oraz papierosów).

Jakie są przyczyny zbyt wysokiego stężenia homocysteiny?

Nadmiar aminokwasów wiąże się z niedoborami witamin z grupy B. Te zaś nie są magazynowane w organizmie, tylko trzeba dostarczać je wraz z pożywieniem. Jeśli dieta jest uboga w produkty zawierające witaminy z grupy B oraz kwas foliowy, może przyczynić się do podwyższenia poziomu homocysteiny.

W prawidłowym procesie aminokwas ten dzięki witaminom z grupy B jest przekształcony w metioninę. Jeśli nie dostarczamy właściwej dawki witamin, proces ten podlega zaburzeniom, a poziom homocysteiny rośnie. To może wywołać negatywne skutki zdrowotne.

Jak homocysteina łączy się z cholesterolem?

Nadmiar homocysteiny obciąża naczynia krwionośne i doprowadza do ich uszkodzenia. Wywołuje podobny efekt, co zbyt wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu całkowitego. Wskaźniki te mogą odkładać się w naczyniach krwionośnych, doprowadzając do zwężenia ich światła. To przekłada się na problemy z prawidłowym przepływem krwi i krążeniem.

Jak dbać o właściwy poziom homocysteiny?

Do utrzymania prawidłowego poziomu homocysteiny przyczynia się przede wszystkim przestrzeganie zasad zbilansowanej diety. Warto wzbogacić ją o produkty bogate w witaminy z grupy B, czyli przede wszystkim kasze (np. gryczaną czy jaglaną), rośliny strączkowe, pestki, orzechy, otręby, kiełki, kakao.

Oprócz tego warto spożywać produkty, które wspierają pracę układu krwionośnego. Zdrowe, roślinne tłuszcze znajdziemy m.in. w awokado, oleju lnianym, oleju rzepakowym. Kwasy omega-3 i omega-6 zawarte w rybach i owocach z kolei dostarczą paliwa dla serca i wspomogą krążenie oraz utrzymanie w ryzach prawidłowego poziomu cholesterolu. Sezonowe warzywa i owoce to źródło nie tylko witamin i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale i pełnowartościowego białka, które może zastąpić w diecie mięso.

Do utrzymania właściwego poziomu homocysteiny i cholesterolu przyczynia się także aktywność fizyczna. Regularny ruch na świeżym powietrzu (minimum 30 minut dziennie) to gwarant nie tylko właściwej odporności, ale i prawidłowego metabolizmu. Umożliwia właściwe wydalanie z organizmu substancji, których nadmiar może pogorszyć kondycję zdrowotną. Dzięki spacerom, bieganiu czy innym sportom na świeżym powietrzu komórki są też dotlenione, przez co pracują wydajniej, a organizm ma więcej energii.

O dobry metabolizm możemy zadbać, nie tylko ruszając się i przestrzegając zdrowej diety, ale też stosując odpowiednie suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom, dzięki czemu wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.