Skip to main content

Niski poziom cukru we krwi może być niebezpieczny. Prowadzi do niego m.in. pomijanie posiłków, jedzenie mniejszej ilości pożywienia niż normalnie lub bardzo intensywne ćwiczenia. Jakie są objawy spadku ilości cukru w organizmie i co robić w takiej sytuacji?

Cukier we krwi nazywany jest glukozą. Stanowi ważne źródło energii dla organizmu, który pozyskuje ją z węglowodanów zawartych w pożywieniu. W dużej ilości zawierają je ziemniaki, ryż, pieczywo, płatki zbożowe, owoce, warzywa i produkty mleczne. Po posiłku glukoza trafia do krwiobiegu, a insulina – hormon wytwarzany w trzustce – pomaga komórkom przekształcać ją w energię.

Jeśli jesz więcej cukru niż potrzebujesz, organizm przechowuje go w wątrobie i mięśniach lub zamienia w tłuszcz, dzięki czemu będzie mógł go wykorzystać w przyszłości. Z kolei bez wystarczającej ilości glukozy organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Poziom cukru we krwi jest uważany za niski, gdy spada poniżej wartości 70 mg/dl.

Co powoduje niski poziom cukru we krwi?

Niski poziom cukru we krwi może wystąpić z wielu powodów. Pomijanie posiłków, jedzenie dużo mniejszej ilości pożywienia niż zwykle lub nadmierna aktywność fizyczna mogą również prowadzić do spadku glukozy. Picie alkoholu może dodatkowo pogorszyć ten stan.

Jakie są objawy niskiego poziomu cukru we krwi?

Obniżenie poziomu cukru we krwi może powodować spowodować nagłe wystąpienie takich objawów jak rozmyty obraz, szybkie bicie serca, nagłe zmiany nastroju, nerwowość, niewyjaśnione zmęczenie, bladość skóry, bóle i zawroty głowy, drżenie, kłopoty z jasnym myśleniem i koncentracją, utrata przytomności, a nawet śpiączka.

Jeśli podejrzewasz, że masz niski poziom cukru we krwi, ważne jest, by jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę tego stanu. Przygotuj sobie odpowiedzi na pytania o swoją historię medyczną, nawyki żywieniowe i objawy, których doświadczasz. Lekarz przeprowadzi wstępne badanie i zleci wykonanie analizy poziomu cukru we krwi w laboratorium. Ważne, by obserwować, czy objawy ustąpią, gdy stężenie glukozy podniesie się do prawidłowej wartości. W aptekach dostępne są bez recepty specjalne testy, dzięki którym można oznaczyć jej poziom w warunkach domowych, z krwi pobranej z palca.

Co robić, gdy spadnie poziom cukru we krwi?

Kiedy poziom cukru we krwi jest zbyt niski, kluczowe znaczenie ma zjedzenie czegoś bogatego w węglowodany. W takiej sytuacji dobre będą batoniki z musli, świeże lub suszone owoce, soki, precelki czy ciasteczka. Czy można zapobiec epizodom zbyt niskiego poziomu cukru we krwi? Istnieje na to kilka sposobów. Po pierwsze nie stosuj restrykcyjnych diet (poniżej 1500 kcal) i nie doprowadzaj do wielogodzinnych przerw między posiłkami. Jeśli danego dnia planujesz ćwiczenia fizyczne, najlepiej zjedz coś lekkiego na dwie godziny wcześniej. Po ciężkim treningu możesz też sięgnąć po napój izotoniczny, by uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie.

Nieprawidłowe odżywianie i niedostosowanie diety do potrzeb organizmu może powodować spadki glukozy we krwi, skutkujące pogorszeniem samopoczucia i szeregiem innych objawów. Uzupełnienie cukru do prawidłowego stężenia wywiera wszechstronny, korzystny wpływ na zdrowie.