Skip to main content

Poziom trójglicerydów we krwi jest ważną miarą zdrowia. Co może być przyczyną ich podwyższonego stężenia?

Trójglicerydy to rodzaj lipidów (tłuszczów) występujących we krwi. Kiedy spożywasz kalorie, których organizm nie potrzebuje od razu, są one zamieniane w trójglicerydy i przechowywane w komórkach tłuszczowych. Następnie hormony uwalniają je w celu uzyskania energii między posiłkami. Jeżeli regularnie przyjmujesz więcej kalorii, niż spalasz (szczególnie w pokarmach bogatych w węglowodany), możesz mieć podwyższony poziom trójglicerydów.

Stężenie trójglicerydów sprawdza się zwykle w ramach badania cholesterolu, które nazywane jest lipidogramem lub panelem/profilem lipidowym. Badanie wykonuje się na czczo. Ile wynosi norma trójglicerydów? W ich przypadku wynik interpretuje się następująco:

  • prawidłowy: < 150 mg/dl (< 1,7 mmol/l)
  • w górnej granicy normy: 150-199 mg/dl (1,8-2,2 mmol/l)
  • podwyższony: 200-499 mg/dl (2,3-5,6 mmol/l)
  • bardzo wysoki: ≥ 500 mg/dl (5,7 mmol/l)

Jaki dbać o prawidłowy poziom trójglicerydów?

Przede wszystkim postaraj się osiągnąć i utrzymywać prawidłową masę ciała. Jeśli masz podwyższony poziom trójglicerydów we krwi, skup się na tym, by spożywać mniej kalorii. W tym celu unikaj cukrów i węglowodanów prostych, produktów z białej mąki, tłuszczów trans i żywności zawierającej uwodornione oleje oraz alkoholu. Ten ostatni jest szczególnie bogaty w kalorie i ma silny negatywny wpływ na stężenie trójglicerydów w organizmie. Wybieraj tłuszcze roślinne, takie jak oliwa czy olej lniany. Wprowadzenie do diety zdrowych tłuszczów jedno- i wielonienasyconych może pomóc obniżyć poziom trójglicerydów1. Zamiast po czerwone mięso sięgaj po ryby o wysokiej zawartości kwasów omega-3, na przykład po łososia czy makrelę. Osoby z podwyższonym poziomem trójglicerydów mogą przyjmować wspomagająco suplement z olejami rybnymi2.

W utrzymywaniu prawidłowej wagi pomogą też regularne ćwiczenia. Staraj się zapewnić sobie co najmniej 30 minut aktywności fizycznej przez większość lub we wszystkie dni w tygodniu. Postaraj się więcej ruszać w ramach swoich codziennych obowiązków, na przykład chodź po schodach zamiast jeździć widną. Zmiana stylu życia na taki, który wspomaga ogólny stan zdrowia, ma podstawowe znaczenie w walce ze zbyt wysokim poziomem trójglicerydów.


1M. Jarosz (red. nauk.), Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012.
2Tamże