Skip to main content

Oprócz zbilansowanej diety to aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wspieranie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Choć z zasady ważniejsza jest regularność ćwiczeń niż ich rodzaj, to niektóre z nich mogą być efektywniejsze niż inne. Jakie aktywności mogą pomóc utrzymać właściwe stężenie cholesterolu?

Cholesterol to substancja tłuszczowa krążąca we krwi, przenoszona przez lipoproteiny. Cząsteczki o małej gęstości (LDL) mogą odkładać się w tętnicach, zwężając ich światło i utrudniając przepływ krwi. Z kolei lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) chronią organizm przed nadmiarem cholesterolu.

Aktywność fizyczna wpływa na funkcjonowanie gospodarki lipidowej, pomaga też walczyć z nadwagą. Gdy przyjmujesz więcej kalorii, niż potrzebujesz, twój organizm odkłada triglicerydy w komórkach tłuszczowych. Tymczasem redukcja masy ciała ma znaczenie dla prawidłowego stanu wątroby i ciśnienia tętniczego. Wpłynie też korzystnie na poziom glukozy we krwi.

Najlepsze ćwiczenia wspierające prawidłowy poziom cholesterolu

Jak obniżyć cholesterol za pomocą ćwiczeń? Generalnie każda aktywność jest lepsza niż jej brak, a regularność – ważniejsza niż rodzaj ruchu. Najłatwiej włączyć go do swojego rozkładu dnia, np. wybierać schody zamiast windy czy też wysiadać jeden przystanek wcześniej i resztę trasy pokonywać pieszo.

Spróbuj wygospodarować każdego dnia co najmniej 30 minut na jedną z niżej wymienionych aktywności:

  • Bieganie i chodzenie

Jeśli twoje stawy są w dobrej formie i lubisz jogging, to masz szczęście, ponieważ jest to świetne ćwiczenie na kontrolowanie masy ciała, wspieranie prawidłowego ciśnienia tętniczego i właściwego poziomu cholesterolu we krwi. Pamiętaj, że spokojny marszobieg na kilka kilometrów będzie efektywniejszy niż krótki sprint wokół domu.

W przypadku seniorów bezpieczniejsze może być chodzenie z intensywnością dostosowaną do możliwości danej osoby. Nawet półgodzinny spacer jest korzystny dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

  • Jazda na rowerze

Jazda na rowerze zużywa mniej więcej tyle samo energii co jogging, ale nie obciąża tak bardzo bioder i kolan. Jeśli masz niedaleko do pracy, spróbuj dojeżdżać do niej na dwóch kółkach.

  • Pływanie

Pływanie to prawdopodobnie najzdrowsze ćwiczenie aerobowe, jakie możesz wykonywać. Jest wskazane nawet w dość zaawansowanym wieku, przy dużej tuszy i problemach ze stawami. Pomaga zrzucić nadmiar kilogramów i poprawia rozkład tkanki tłuszczowej.

  • Ćwiczenia siłowe

Dla osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi korzystny może być również trening siłowy. Regularne ćwiczenia na siłowni (co najmniej dwa razy w tygodniu) mogą pozytywnie wpływać na stężenie cząsteczek LDL w krwiobiegu. Połączenie treningu siłowego z wydolnościowym pomaga też spalić więcej kalorii i skuteczniej zrzucić niechciane kilogramy.

Wszystkie wymienione rodzaje aktywności fizycznej są pomocne w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi i wspieraniu układu sercowo-naczyniowego. Na podstawie ogólnego stanu zdrowia i stylu życia wybierz tę, która jest dla ciebie najlepsza. Jeśli powyższe rozwiązania ci nie odpowiadają, spróbuj tenisa lub zapisz się na lekcje tańca. Ważne, by codziennie ćwiczyć przez co najmniej 30 minut i jak najdłużej być w ruchu.

Na metabolizm lipidów pozytywne działanie mają też flawonoidy. Wyjątkowo wysoką zawartość tych związków i ich unikalną kompozycję zawiera sok z owocu pomarańczy bergamoty. Warto suplementować ten składnik, np. sięgając po Berimal.