Skip to main content

Podwyższony poziom cholesterolu może wpływać na kondycję całego organizmu. Jednym z objawów, na które warto zwrócić uwagę, jest szara i przemęczona skóra. Jaki jest wpływ cholesterolu na stan cery i co zrobić, by cieszyć się pięknym wyglądem i dobrą kondycją zdrowotną?

Cholesterol to wskaźnik, który w odpowiednim stężeniu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Bierze udział w produkcji hormonów płciowych, wpływa na produkcję witaminy D, dzięki czemu przyczynia się do poprawienia odporności organizmu. Niepokojące jest podwyższenie poziomu cholesterolu, zwłaszcza LDL, nazywanego „złym” cholesterolem. Może ono przyczynić się do wystąpienia chorób układu krążenia: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, zawału serca, udaru.

Gdy pacjent na badaniach dowiaduje się, że ma podwyższony poziom cholesterolu, najczęściej jest tym zaskoczony. Cholesterol daje nieoczywiste objawy, które można przeoczyć, gdy nie ma się świadomości, że mogą być związane ze złą dietą i niewłaściwym odżywianiem.

Objawy podwyższonego cholesterolu

Podwyższony lub wysoki poziom cholesterolu wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie. Zaniedbany może doprowadzić do hipercholesterolemii, która skutkuje nie tylko chorobami układu krążenia, ale również neurodegradacją komórek. Ta może przyczyniać się do rozwoju chorób układu nerwowego, m.in. zaburzenia funkcji poznawczych, choroby Alzheimera czy Parkinsona[1].

Problemy z koncentracją, pamięcią i skupieniem uwagi to jedne z objawów układu nerwowego, które są związane ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Do innych objawów należą bóle nóg, które mogą być spowodowane zaburzeniami krążenia czy skurcze łydek, które najczęściej wiążemy z brakiem magnezu.

Oprócz tego na skórze mogą pojawić się charakterystyczne żółte zgrubienia (m.in. w okolicy powiek), które świadczą o zaburzonej gospodarce lipidowej. Noszą one nazwę żółtaków, a ich wielkość zależy od stężenia cholesterolu. W przypadku hipercholesterolemii żółte zgrubienia mogą pojawiać się również w innych miejscach ciała.

Objawy skórne wysokiego cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu odbija się także na kondycji skóry, która staje się szara, zmęczona, ziemista. Często traci blask i wygląda, jakby była przesuszona i pozbawiona składników odżywczych.

Oprócz tego wyraźnym sygnałem organizmu świadczącym o zbyt wysokiej zawartości lipidów są cienie pod oczami. Gdy oczy są podkrążone, a cienie wyraźne (i nie są one efektem bezsenności czy przerywanego snu), warto zbadać poziom cholesterolu.

Wysoki poziom cholesterolu a objawy skórne

Pierwszym sposobem postępowania w takiej sytuacji (szczególnie w przypadku kobiet) jest sięgnięcie po produkty kosmetyczne, które mają zniwelować problem. Niestety w takiej sytuacji nawet najdroższe kremy nie pomogą, bo przyczyny cieni pod oczami i ziemistej, przemęczonej skóry tkwią wewnątrz organizmu.

Jak często badać poziom cholesterolu?

Osoby po 40. roku życia lub te, które są obciążone genetycznie chorobami układu krążenia, powinny badać cholesterol regularnie raz w roku. U osób poniżej tego progu wiekowego badania cholesterolu powinny być wykonywane profilaktycznie raz na dwa-trzy lata w zależności od kondycji zdrowotnej organizmu.

Natomiast jeśli cokolwiek nas niepokoi lub też pojawiły się objawy ze strony organizmu, których przyczyny nie znamy (np. właśnie pogorszony wygląd cery czy skurcze nóg), warto udać się do internisty i zgłosić mu ten problem. Wykonanie lipidogramu nie zajmuje wiele czasu, a może przyczynić się do poprawienia stanu zdrowia.

Jak poprawić wygląd skóry?

Jeśli lipidogram wskazuje na zaburzenia gospodarki lipidowej, najczęściej lekarz zaleca zmianę trybu życia i diety. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na korzyść tych ze źródeł roślinnych. Warto więc włączyć do diety oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, oleje roślinne, awokado.

Niezwykle korzystne dla pracy układu sercowo-naczyniowego jest wzbogacenie diety w ryby i owoce morza będące źródłem kwasów omega-3 oraz omega-6. Pomagają one ustabilizować pracę serca, zapobiegają zaburzeniom rytmu, korzystnie oddziałują na pracę naczyń, regulując ciśnienie i zmniejszając ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Oprócz tego warto spożywać produkty z pełnego ziarna, które dostarczają organizmowi potas, magnez i witaminy z grupy B, mające udokumentowane działanie prozdrowotne na pracę serca oraz układu nerwowego. Dodatkowo foliany i witaminy z grupy B (zawarte nie tylko w zbożach, ale też szpinaku czy natce pietruszki oraz roślinach strączkowych) znakomicie wpływają na stan skóry, poprawiając jej wygląd i przywracając zdrowie.

Konieczne jest również właściwe nawadnianie organizmu i spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie. Pomaga to oczyszczać organizm z toksyn i szkodliwych substancji, a także usuwać nadmiar LDL, „złego” cholesterolu, który ma tendencje do odkładania się w ścianach naczyń.

Oprócz tego nawadnianie rewelacyjnie działa na skórę. Nawilżona cera staje się miękka i sprężysta, dłużej zachowuje młodość i jędrność. Woda zatrzymana w głębi warstw skóry sprawia, że jest ona mniej podatna na uszkodzenia i urazy spowodowane wolnymi rodnikami i czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu później się starzeje.

Po konsultacji z lekarzem można także sięgnąć po suplementy diety poprawiające mikrokrążenie i pomagające utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi. Berimal to preparat, w którego składzie znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.


[1]    Maria Użarowska, Magdalena Surman, Marcelina Janik, Dwie twarze cholesterolu – znaczenie fizjologiczne i udział w patogenezie wybranych chorób. Kosmos. Problemy nauk biologicznych, tom 68, 2018.