Skip to main content

Preparaty z witaminą C to jedne z najczęściej wybieranych suplementów diety. Powodów popularności tej substancji jest wiele. Przede wszystkim przyczynia się ona do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz do normalnego metabolizmu energetycznego, jako silny przeciwutleniacz chroni DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniem oksydacyjnym, pomaga też zmniejszyć zmęczenie i znużenie1. Suplementy mogą zawierać różne postaci witaminy C. Od jakiegoś czasu dużo mówi się o jej liposomalnej formie. Różnica między nią a tradycyjną witaminą C dotyczy głównie przyswajalności, ale nie tylko.

Wiele osób wierzy, że kiedy zażyje suplement, organizm automatycznie wchłonie pełną dawkę zawartych w nim substancji. Tak się jednak nie dzieje – przyswajamy tylko część porcji witamin i minerałów przyjmowanych w postaci kapsułek. W przypadku witaminy C reszta jest wydalana wraz z moczem. Liposomalną formę składników odżywczych wymyślono właśnie w celu zwiększenia ich dostępności dla organizmu. Wykonano wiele badań potwierdzających skuteczność tego rozwiązania.

Jak działa liposomalna witamina C?

Witamina C rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że proces jej przenikania do komórek jest utrudniony. Jej tradycyjna forma musi przejść przez układ trawienny – walczyć z kwasem żołądkowym i enzymami – zanim dotrze do jelita cienkiego, gdzie wchłaniana jest tylko jej część. Liposomalna witamina C, będąca składnikiem preparatu Berimal, jest otoczona przez liposomy powstające z fosfolipidów – podobnych do tłuszczu substancji tworzących błonę komórkową. Jest ona niezbędna do ochrony komórek przed środowiskiem zewnętrznym. Dzięki ochronnej warstwie fosfolipidów liposomalna witamina C może efektywniej przejść przez proces trawienia. Z żołądka trafia nieuszkodzona do jelita cienkiego, gdzie jest bezpośrednio wchłaniana i przenika do układu limfatycznego. Stamtąd dostaje się do krwiobiegu i ostatecznie do tych komórek w organizmie, które jej potrzebują. To główne różnice między liposomalną a tradycyjną witaminą C, choć ochrona przed sokami trawiennymi i ułatwienie przenikania w jelicie cienkim to nie jedyna rola fosfolipidów. Jako ważny budulec błon komórkowych zapewniają ich elastyczność, a tym samym wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów w organizmie człowieka.

Liposomalna witamina C jest dobrym wyborem dla osób, którym zależy na optymalnym wchłanianiu i które chcą czerpać maksimum korzyści z przyjmowania tego niezbędnego składnika odżywczego.


1Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to vitamin C and reduction of tiredness and fatigue (…), „EFSA Journal” 2010, 8(10), https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1815