Skip to main content

Stres zazwyczaj pojawia się w okresach przeciążenia pracą lub obowiązkami związanymi z domem i rodziną. Stanowi nieodzowną część życia każdego człowieka, jednak dorośli w wieku średnim, a zwłaszcza kobiety po czterdziestce, wydają się częściej pozostawać w stanie ciągłego napięcia. Ignorowanie tego stanu może grozić problemami ze zdrowiem. Jak skutecznie walczyć ze stresem?

Jeśli zbliżasz się do 40. roku życia, prawdopodobnie masz za sobą różne doświadczenia. Nie tylko pozytywne, ale również takie jak nieudane związki, problemy finansowe czy niespełnione marzenia. W wieku średnim łatwo też o przeciążenie pracą i obowiązkami rodzinnymi. Wszystko to przyczynia się do tego, że zaczynasz funkcjonować w stałym napięciu.

Stres jest nieodłączną częścią codzienności i nie ma sposobu na to, by całkowicie go uniknąć. Zawsze będziesz się denerwować stojąc w korku lub przygotowując się do ekscytujących wydarzeń, takich jak ślub czy zmiana pracy. Jednak nadmierny stres przez długi czas staje się niebezpieczny i naraża na wiele problemów zdrowotnych. Mówi się, że stres zabija, i w pewnym sensie tak jest. Stan ciągłego napięcia powoduje, że organizm uwalnia adrenalinę i kortyzol – hormony odpowiadające za reakcję walki lub ucieczki. Jesteś stale w gotowości do działania w odpowiedzi na niebezpieczeństwo. Źrenice pozostają rozszerzone, mięśnie napięte, tętno jest nienaturalnie szybkie, podnosi się ciśnienie krwi i wzmaga produkcja potu. W takim stanie trudno normalnie funkcjonować. Zobacz więc, jak obniżyć kortyzol.

Jak zadbać o prawidłowy poziom kortyzolu, zmniejszyć stres i osiągnąć równowagę emocjonalną?

Stres odbija się na ogólnym stanie zdrowia, dlatego trzeba z nim walczyć. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu, zwrócenie uwagi na to, co napędza lęki i sprawdzenie, które ze sposobów będą skuteczne w Twoim przypadku:

  • Jedz zdrowe, zbilansowane posiłki. Twoje ciało potrzebuje ich, by zwalczyć skutki stresu. W momentach zdenerwowania unikaj alkoholu i kawy.
  • Regularnie ćwicz. Aktywność fizyczna zmniejsza stres, poprawia nastrój i ogólny stan zdrowia, ułatwia też zasypianie.
  • Śpij tyle, ile potrzebujesz. Kiedy jesteś pod wpływem stresu, Twoje ciało regeneruje się dłużej. Daj mu czas na odpoczynek i śpij nieprzerwanie co najmniej osiem godzin w ciągu nocy. Jeśli masz problemy z zaśnięciem, może Ci pomóc dłuższa, gorąca kąpiel.
  • Znajdź sposób na relaks. Wypróbuj muzykę relaksacyjną, znajdź też czas na urlop i korzystaj z niego co najmniej raz w roku.
  • Rozwijaj nowe zainteresowania. Bądź kreatywny i szukaj aktywności, które pomogą Ci osiągnąć poczucie spełnienia. Próbuj nowych rzeczy. Być może w ten sposób odkryjesz hobby, które Cię uszczęśliwi. Kiedy robisz rzeczy, które lubisz, w Twoim mózgu uwalnia się serotonina, tzw. hormon szczęścia. To substancja chemiczna odpowiedzialna za takie funkcje organizmu jak nastrój, sen i pamięć.
  • Zbuduj system wsparcia. Niektórym osobom w zmniejszeniu stresu pomaga dołączenie do wspólnoty. Dla jednych może to być klub pływacki, dla innych kółko malarskie. Solidne przyjaźnie zawsze pomagają poczuć się bezpieczniej. Z bliskimi Ci osobami możesz rozmawiać o swoich problemach i szukać u nich wsparcia.
  • Bądź asertywny. Mów o swoich odczuciach, opiniach i przekonaniach bez gniewu czy wstydu.
  • Zachowaj optymistyczne nastawienie. Szukaj pozytywnych wiadomości i bądź wdzięczny za dobre rzeczy, które Cię spotkają. Zaakceptuj też fakt, że są sytuacje, których nie możesz kontrolować.

Wiele sytuacji w wieku średnim powoduje stres. Bywa on pozytywny, kiedy jest krótkotrwały i utrzymuje w gotowości do działa. Niezdrowy staje się wówczas, gdy nieustannie musisz stawiać czoła wyzwaniom. Kluczem do walki ze stresem po czterdziestce są pozytywne działania, dobre relacje z innymi i więcej życiowego optymizmu!